Alacasanat.com’a hoşgeldiniz. Keyifli alışverişler

Whatsapp Hattı: 0850 308 65 51

Dövme sanat mıdır?

Sanata dair bir takım değerlendirmeler yaptığımız blog serisine başlamış bulunuyoruz. Bu seri ile amacımız siz değerli müşterilerimize keyifli vakit geçirip bilgi aktarabilmek. Keyifli okumalar diyorum.

Dövme sanat mıdır? Sorusu herkesin kafasını karıştırıyor. Sanat diye etiketlendirdiğimiz şeylerin cansız eşyalarla uygulanması belkide buna büyük bir sebep. Neticede dövme insanların vücutlarına yapılıyor. Kalıcılığı ve sürekliliği kafamızda, dövmenin sanat olup olmadığına dair soru işaretleri oluşturuyor. Dilerseniz her şeyden önce sanat kelimesinin sözlük anlamına bakalım.

Arapça kökenli Sanat kelimemiz TDK verilerine göre şu şekilde anlamlandırılmış:

1. isim Bir duygu, tasarı, güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık.

2. isim Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım.

3. isim Bir şey yapmada gösterilen ustalık.

4. isim Bir meslekte uyulması gereken kuralların tümü.

İlk bakışta dövme, dövmecilik bu kelimelerin anlamlarını karşılıyor. Dövme yapan kişi bu işte ustalık yeterliliğine sahip ve bunu belirli bir estetik anlayışına göre yapıyor. Estetik barındıran bir anlatımı, ustalıkla yerine getiren kişi sanatçı olmuş oluyor. Ayrıca bir işe sanatçı demek veya sanat diyebilmek için bu durumun toplum tarafından da kabul edilmesi önem arz ediyor. Bu tanımlara göre dövme sanattır.

Akla takılacak soru ise şu olabilir, bir dövme yaptırmak isteyen kişi dövmeciye gittiğinde aklında muhakkak bir dövme fikri oluyor. Bu fikri ise dövmeci kişiye ince ince işliyor. Fikir yaptıranın ise yapan nasıl sanatçı olabilir ? Şu şekilde efendim bugün sanat olarak kabul ettiğimiz bütün eserler doğanın, toplumun, fikirlerin yansıması. Bu durumda fikri kimin verdiğinden ziyade onu meydana getiren kişi önem kazanıyor.

Yalnız bu işi muallak kılan şey ise dövme modelleri bazen dövmeciler tarafından hazır olarak kullanılabiliyor. Şekil internetten indirilip ilgili bölgeye transfer edilip, gerekli mürekkep ve araçlarla vücuda işleniyor. Bu durumda işlemi yapan dövmeciye sanatçı demekten çok kopyalanan tasarımı çizen kişi sanatçı oluyor. Sanat özgün olmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Kargo

Siparişlerinizi ilk iş gününde kargoluyoruz.

15 gün içinde iade

Sizleri yormadan hızlıca iade kabul ediyoruz

Dünya Genelinde

Alaca Sanat 5 Farklı Marka ile ihracat yapar.

100% Güvenli Ödeme

Tüm kartlar ile %100 Güvenli ödeme.

İNDİRİM KAZANIN

E-Posta Bültenimize Kayıt Olun

10 TL İNDİRİM

*150TL ve üzeri alışverişlerde geçerlidir.

Yeni ürünlerimiz ve indirimlerimizden ilk siz haberdar olun.